Image default
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Champions League: Γλίτωσε το κάζο στο 92′ η Ίντερ, στο 1-1 έμειναν Λυών και Ζενίτ

Με γκολ του Μπαρέλα στο 92′ η κακή Ίντερ ισοφάρισε την Σλάβια Πράγας που είχε το προβάδισμα απ’ το 63′ και την υπεροχή σε όλο το παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό στην πρεμιέρα του Champions League.

Η αναγγελία της κλήρωσης στον ίδιο όμιλο με Μπαρτσελόνα, Ντόρτμουντ και Ίντερ οδήγησε τους περισσότερους στο συμπέρασμα ότι η Σλάβια Πράγας θα είναι ο… φτωχός συγγενής και συλλέκτης γκολ και highlights των φημισμένων αντιπάλων της. Παρ’ όλα αυτά, αν ήθελαν οι Τσέχοι να στείλουν ένα «μήνυμα» ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι κι ότι η περσινή τους πορεία ως τα προημιτελικά του Europa League μόνο τυχαία δεν είναι, στο Μιλάνο αποφάσισαν να το κάνουν! Το τελικό 1-1 θα μπορούσε να θεωρηθεί καλό αποτέλεσμα γι’ αυτούς, αν δεν υπερείχαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα κι αν το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις δεν ήταν η μοναδική ολιγωρία της εξαιρετικής τους άμυνας, που όμως όλες οι γραμμές κέρδισαν τις εντυπώσεις απέναντι στην προβληματική Ίντερ του Κόντε.

Χωρίς νίκη οι Γάλλοι μπροστά στο κοινό τους από το 2016

Η Ζενίτ έφυγε με ισοπαλία 1-1 από την έδρα της Λυών, που παραμένει χωρίς νίκη μπροστά στο κοινό της από το 2016 στο Champions League.

Η Λυών μετρούσε 5 συνεχόμενες ισοπαλίες στην έδρα της στο Champions League και το σερί συνεχίστηκε και στο παιχνίδι απέναντι στην Ζενίτ. Η ρωσική ομάδα ξεκίνησε με θετικό αποτέλεσμα στη διοργάνωση, στην οποία επέστρεψε για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2015-16.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό από το πρώτο λεπτό και στο 41’ ήρθε το πρώτο γκολ για τους φιλοξενούμενους. Αζμούν και Τζιούμπα συνδυάστηκαν άψογα για το 1-2, με τον Ιρανό να τελειώνει ιδανικά τη φάση και να κάνει το 0-1. Η απάντηση των λιονέ ήρθε στο 51’, όταν ο Ντεπάι με πέναλτι έκανε το 1-1, ενώ μετά το 60’ οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ανατροπή, όμως σπατάλησαν όλες τις ευκαιρίες τους και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Πηγή: gazzetta.gr