Image default
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Mυθική ματσάρα μεταξύ Νάπολι – Γιουβέντους.

Η Νάπολι έκανε μυθική αντεπίθεση και γύρισε από το 3-0 της Γιουβέντους αλλά ο Κουλιμπαλί με αυτογκόλ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στη Μεγάλη Κυρία (4-3) σε ένα μυθικό ματς.

Μυθική ματσάρα στο Τορίνο με νικήτρια τη Γιουβέντους!

Παρότι η Μεγάλη Κυρία είδε την Νάπολι να κάνει απίστευτη αντεπίθεση και να… γυρίζει από το 3-0 σε 3-3, ο Κουλιμπαλί με αυτογκόλ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων κρέμασε την ομάδα του και τις προσπάθειες των συμπαικτών του και λύτρωσε τους γηπεδούχους!

Κάπως έτσι, οι «μπιανκονέρι» έκαναν το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα έστω και με αυτόν τον τρόπο και παρότι καρδιοχτύπησαν, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τον βαθμό μέσα από τα χέρια τους και να μένουν με το τρίποντο της πρώτης αγωνιστικής (σσ. 3-4 μέσα στη Φιορεντίνα).

Με πατημένο το γκάζι μπήκε στο ματς η Γιουβέντους. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι είχε κλείσει στο μισό γήπεδο τους φιλοξενούμενους και βρήκε νωρίς νωρίς το γκολ. Ήταν το 16ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ της Νάπολι, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα και ο Κόστα σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ντανίλο που είχε μπει στο παιχνίδι ένα λεπτό νωρίτερα. Και τρία λεπτά αργότερα, ο Ιγκουαΐν με τρομερή ενέργεια έκανε… χαζό τον Κουλιμπαλί και με ωραίο τελείωμα έγραψε το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Μια από τα ίδια και στην επανάληψη, με τους πρωταθλητές Ιταλίας να είναι σαφώς ανώτεροι και να… πατάνε την Νάπολι, σκοράροντας και τρίτη φορά με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 62ο λεπτό. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμό και έδειξαν να εφησυχάζουν αφού το σκορ (3-0) τους το επέτρεπε. Έλα, όμως, που η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έβγαλε αντίδραση και βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο ματς!

Ο Μανωλάς μετά από ασίστ του Ρουί μείωσε το σκορ στο 66΄, για να έρθει ο Λοθάνο δύο λεπτά μετά να βάλει… φωτιά στο παιχνίδι! Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν σοκαρισμένοι, οι φιλοξενούμενοι ήταν ενθουσιασμένοι και κατάφεραν να φτάσουν ακόμη και σε τρίτο γκολ, «σοκάροντας» το «Allianz Stadium» στο 81ο λεπτό με τον Ντι Λορέντσο (3-3). Όλα έδειχναν ότι η Νάπολι θα έπαιρνε έναν παλικαρίσιο βαθμό και η Γιουβέντους θα… αυτοκτονούσε. Αλλά ο Κουλιμπαλί στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε «τσαφ» και έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αφήνοντας… άγαλμα τον Μέρετ και γράφοντας το 4-3 για τους πρωταθλητές Ιταλίας!